Co nazywamy stwardnieniem rozsianym?

Co nazywamy stwardnieniem rozsianym?

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, postępującą chorobą o nieprzewidywalnym przebiegu. Z biegiem czasu prowadzi do utraty sprawności, depresji, przewlekłego zmęczenia oraz pogorszenia sprawności intelektualnej. U jej podłoża leży reakcja autoimmunologiczna, w której własne tkanki naszego organizmu są rozpoznawane jako obce, i stają się przedmiotem ataku układu odpornościowego. Ich celem są osłonki mielinowe, otaczające wypustki neuronów, które umożliwiają prawidłowe i szybkie przewodzenie impulsów nerwowych. Ich brak powoduje że są one przekazywane wolniej, a nawet ulegają całkowitemu zablokowaniu.

Za regenerację tych osłonek odpowiedzialne są oligodendrocyty. Kiedy jednak ich brakuje, ta nie odbywa się w pełni, lub nie do końca poprawnie, przez co przekazywanie informacji w układzie nerwowym pozostaje upośledzone. Dodatkowe zniszczenia są powodowane przez przewlekły stan zapalny obejmujący głównie istotę białą mózgu, stąd zaliczana jest też w poczet chorób zapalnych centralnego układu nerwowego. Nie znamy dokładnej przyczyny tej choroby, a liczne hipotezy wskazują na rolę genów, infekcji czy wpływ środowiska.

Jak się objawia stwardnienie rozsiane?

Choroba zwykle zaczyna się od wystąpienia pojedynczego objawu lub rzadziej od wystąpienia dwóch lub kilku objawów neurologicznych. Pierwszym pojedynczym objawem stwardnienia rozsianego może być tzw. pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego charakteryzujące się bólem gałki ocznej i osłabieniem ostrości wzroku, zaburzeniami widzenia barw, podwójnym widzeniem i zawrotami głowy. Ponadto stwardnienie rozsiane może się objawiać zaburzeniami koordynacji ruchowej, osłabieniem kończyn dolnych po dłuższym chodzeniu, zaburzeniami czucia powierzchniowego na kończynach, tułowiu lub twarzy, rzadko problemami z oddawaniem moczu i stolca.

Wraz z rozwojem stwardnienia rozsianego w czasie rzutu choroby mogą występować niedowłady kończyn dolnych, jednej kończyny dolnej bądź kończyn górnych i dolnych. Niedowładom może towarzyszyć wzrost napięcia mięśniowego. Równie często jak niedowłady pojawiają się zaburzenia czucia powierzchniowego polegające na osłabieniu czucia bólu, temperatury, dotyku lub na występowaniu zmienionych doznań czuciowych (przeczulicy, nadmiernego uczucia gorąca lub zimna). Niedowładom, w miarę rozwoju choroby, może towarzyszyć tzw. ataksja móżdżkowa, która powoduje trudności w płynnym wykonywaniu ruchów oraz drżenie zamiarowe kończyn, czyli drżenie występujące podczas zamierzonego wykonywania określonych ruchów. Do charakterystycznych objawów stwardnienia rozsianego należą zaburzenia ruchomości gałek ocznych pod postacią zaburzenia ruchów gałek ocznych czy oczopląsu. Częstym objawem są zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Do bardzo uciążliwych objawów stwardnienia rozsianego należą zaburzenia kontroli zwieraczy, głównie pęcherza moczowego, polegające na potrzebie natychmiastowego oddania moczu, częstomoczu, znacznie rzadziej trudnościach w opróżnianiu pęcherza. Chorzy na stwardnienie rozsiane cierpią także na tzw. zaburzenia poznawcze, które obejmują zaburzenia pamięci, analizy informacji, uwagi. W grupie chorych na stwardnienie rozsiane stwierdza się także zaburzenia nastroju, które mogą przyjmować formę depresji.

W jaki sposób może przebiegać choroba?

Wyróżnia się trzy główne postacie stwardnienia rozsianego: nawracająco-zwalniającą, wtórnie postępującą i pierwotnie postępującą.

Postać nawracająco-zwalniająca, od której w 80% przypadków zaczyna się stwardnienie rozsiane, charakteryzuje się występowaniem objawów neurologicznych w formie rzutów, które definiuje się jako wystąpienie nowych objawów neurologicznych lub zaostrzenie objawów już występujących, które utrzymuje się minimum przez 24 godziny. Rzut stwardnienia rozsianego trwa od kilku dni do kilku tygodni i z czasem objawy neurologiczne cofają się całkowicie lub częściowo. Rzuty występują z indywidualną częstością - od kilku w roku do jednego na wiele lat. Z czasem postać nawracająco-zwalniająca stwardnienia rozsianego u większości pacjentów przechodzi stopniowo w postać wtórnie postępującą. U tych pacjentów obserwuje się stały postęp narastania objawów neurologicznych.

W postaci pierwotnie postępującej stwardnienia rozsianego obserwuje się stałe narastanie objawów neurologicznych bez rzutów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl